Jak przygotować się do wizyty w Sądzie i nie dać się zaskoczyć? Cz.1.
Im więcej „wiedzy”, tym lepiej. Dlatego zapytałam swoich Klientów, którzy byli w Sądzie po raz pierwszy, co ich… zaskoczyło. Poniżej znajdziesz odpowiedzi. I wskazówki.
Choć jedna z naczelnych zasad prawa mówi, że „nieznajomość prawa szkodzi”, to niestety ta znajomość jest bardzo znikoma. I nie jest to wina niewiedzących. Przecież nikt nie uczy nas tego w liceum czy starszych klasach szkoły podstawowej. Z tego powodu powstał blog.
Popatrzmy razem Prawniczym okiem na codzienne sytuacje, życiowe problemy czy sądowy proces. Z prawniczego, ale praktycznego punktu widzenia.
Najnowsze artykuły
Im więcej „wiedzy”, tym lepiej. Dlatego zapytałam swoich Klientów, którzy byli w Sądzie po raz pierwszy, co ich… zaskoczyło. Poniżej znajdziesz odpowiedzi. I wskazówki.
Rozwód to zwykle rewolucja w życiu całej rodziny. W tym zwierząt. Co dzieje się z pupilami po rozwodzie? Kto ma „prawo” do ukochanego psa czy kota?
I czy to w ogóle możliwe? W sytuacji gdy już wiesz, że taka sytuacja Cię (niestety) czeka, tak, jest to możliwe. I w mojej ocenie – warte wysiłku.
Co myślisz kiedy słyszysz „zdrada”? Zapewne: „wina” i „rozwód”. Część prawników doradza takie rozwiązanie. Czy na pewno warto w nie iść?
Najkrócej rzecz ujmując – gdy jest się trwale niezdolnym do pracy. Albo małoletnim. Wtedy zachowek jest wyższy niż „normalnie”. O ile wyższy? O ok. 15%
Nie zawsze. Żeby „intercyza” chroniła, osoba trzecia musi wiedzieć o zawarciu takiej umowy przez małżonków. Jeśli nie wie, ustanowienie rozdzielności majątkowej, nie ochroni majątku wspólnego.
Warto wiedzieć że zachowku można się skutecznie domagać, nawet gdy w spadku… niczego nie ma. Kluczowe są darowizny dokonane za życia.
Kto może domagać się zachowku? I czy zachowek rzeczywiście jest należny, tylko wtedy gdy jest testament? Odpowiedź na pierwsze jak i drugie pytanie, może być dla Ciebie zaskoczeniem.
Jedną z najważniejszych rzeczy o jakiej trzeba pamiętać sporządzając testament jest… własnoręczny podpis. Bez niego ani rusz. Ale czy na pewno?
Żeby ustanowić rozdzielność nie trzeba czekać na rozwód. Często nie warto nawet czekać. Co zatem robić?
Zasadą jest, że udziały małżonków w majątku są równe. I wynoszą po 50%. Chyba, że zaistniały ważne przesłanki do ustalenia nierównych udziałów. Czyli konkretnie jakie?
Tak. Nie ma „granicy” wieku, do której płaci się alimenty. Po skończeniu przez dziecko 18 lat, alimenty nadal są należne. Do kiedy?
Czy Sąd zasądzając alimenty uwzględnia świadczenie 500+? I czy rodzic, który ma płacić alimenty może zwolnić się z płacenia alimentów, bo drugi rodzic „dostaje” 500+?
Czy rodzic, który płaci alimenty, może zapłacić alimenty niższe o kwotę jaką mu jest dłużny drugi rodzic? Albo zmniejszyć alimenty o nadpłacone wcześniej kwoty? Najkrótsza odpowiedź brzmi: nie.
Co się dzieje gdy umrze rodzic, który był obowiązany do płacenia alimentów? Alimenty, które byłyby należne po jego śmierci, wygasają. Te, które powinny były być zapłacone za jego życia – już nie. Co się z nimi dzieje?
Zwykle gdy Sąd zabezpieczy alimenty na czas sprawy sądowej i są one płacone, żadne zaległości nie powstają. Tak jest w toku postępowania o rozwód. Inaczej jest w sprawach o alimenty. Tu zdarza się że….mimo że płacisz i tak powstaje zaległość!
Zapewne wiesz, że alimenty na dziecko płacić należy. Ale czy wiesz… do kiedy trzeba to robić? I czy można tak po prostu przestać płacić?
Wydaje się, że skoro mieszkamy w Polsce, to Sąd zasądza alimenty w złotych polskich. Ale czy tylko? Czy możliwe jest uzyskanie alimentów w Euro albo dolarach?