Blog Prawniczym okiem

Kilka słów o blogu

Choć jedna z naczelnych zasad prawa mówi, że „nieznajomość prawa szkodzi”, to niestety ta znajomość jest bardzo znikoma. I nie jest to wina niewiedzących. Przecież nikt nie uczy nas tego w liceum czy starszych klasach szkoły podstawowej. Z tego powodu powstał blog.

Popatrzmy razem Prawniczym okiem na codzienne sytuacje, życiowe problemy czy sądowy proces. Z prawniczego, ale praktycznego punktu widzenia. 

Najnowsze artykuły

Jak przygotować się do rozwodu?

I czy to w ogóle możliwe? W sytuacji gdy już wiesz, że taka sytuacja Cię (niestety) czeka, tak, jest to możliwe. I w mojej ocenie – warte wysiłku.

wyższy zachowek dla emeryta

Kiedy można uzyskać wyższy zachowek?

Najkrócej rzecz ujmując – gdy jest się trwale niezdolnym do pracy. Albo małoletnim. Wtedy zachowek jest wyższy niż „normalnie”. O ile wyższy? O ok. 15%

Czy zdrada ma wpływ na podział majątku?

Zasadą jest, że udziały małżonków w majątku są równe. I wynoszą po 50%. Chyba, że zaistniały ważne przesłanki do ustalenia nierównych udziałów. Czyli konkretnie jakie?

500+ a alimenty.

Czy Sąd zasądzając alimenty uwzględnia świadczenie 500+? I czy rodzic, który ma płacić alimenty może zwolnić się z płacenia alimentów, bo drugi rodzic „dostaje” 500+?

Zaległe alimenty po śmierci rodzica.

Co się dzieje gdy umrze rodzic, który był obowiązany do płacenia alimentów? Alimenty, które byłyby należne po jego śmierci, wygasają. Te, które powinny były być zapłacone za jego życia – już nie. Co się z nimi dzieje?

Wyrównanie alimentów, mimo… płacenia alimentów.

Zwykle gdy Sąd zabezpieczy alimenty na czas sprawy sądowej i są one płacone, żadne zaległości nie powstają. Tak jest w toku postępowania o rozwód. Inaczej jest w sprawach o alimenty. Tu zdarza się że….mimo że płacisz i tak powstaje zaległość!

Alimenty. Do kiedy płatne?

Zapewne wiesz, że alimenty na dziecko płacić należy. Ale czy wiesz… do kiedy trzeba to robić? I czy można tak po prostu przestać płacić?

Alimenty w Euro?

Wydaje się, że skoro mieszkamy w Polsce, to Sąd zasądza alimenty w złotych polskich. Ale czy tylko? Czy możliwe jest uzyskanie alimentów w Euro albo dolarach?