Zabezpieczenie alimentów – od kiedy trzeba płacić.

Masz sprawę o rozwód i odebrałeś właśnie postanowienie Sądu o zabezpieczeniu alimentów. Alimenty są wysokie, więc będziesz skarżyć orzeczenie. Ale co z płaceniem? Od kiedy musisz płacić kwotę ustaloną przez Sąd?  I co to w ogóle jest zabezpieczenie?

Alimenty zabezpieczone = płatność od razu. 

Wniosek o zabezpieczenie alimentów oznacza po polsku wniosek o to, aby Sąd już na czas trwania sprawy (która często trwa bardzo długo) ustalił alimenty. Wydanie postanowienia zabezpieczającego przez Sąd wiąże się z tym, że już w trakcie postępowania dostaniesz (albo będziesz płacić) alimenty. Nie musisz czekać do końca sprawy tj. na wyrok, aby zabezpieczyć środki finansowe na rodzinę. Bo zabezpieczone alimenty dostaniesz od razu – tj. od momentu wydania postanowienia.

Postanowienie zabezpieczające, natychmiast wykonalne.

Mimo bowiem, iż postanowienie o zabezpieczeniu alimentów jest nieprawomocne (co oznacza, że możesz złożyć na nie zażalenie, wnosząc o jego zmianę – jeśli to Ty masz płacić) płacić trzeba od razu. Dlaczego? Tak przewiduje kodeks postępowania cywilnego. Zgodnie z jego przepisami, na takie postanowienie nadawana jest klauzula wykonalności z urzędu. Co to oznacza? Że Sąd sam z siebie na takim postanowieniu, stawia od razu „pieczątkę”, przewidującą że podlega ono wykonaniu. Dzięki temu rodzic do rąk którego mają być płacone alimenty, może od razu iść do komornika, jeśli nie zapłacisz dobrowolnie. W przypadku braku przelewu, alimenty mogą zostać pobrane od razu przez komornika (co oznacza dodatkowe koszty). Zatem od chwili wydania postanowienia trzeba płacić. Pytanie jednak – ile?

Postanowienie wydane w połowie miesiąca – ile trzeba zapłacić?

W postanowieniu o zabezpieczeniu Sąd określa, do którego dnia miesiąca płatne są alimenty. Najczęściej jest to czas do 10-go każdego miesiąca z góry (może to też być inny dzień, jeśli strona która złożyła wniosek o zabezpieczenie wniosła o wpisanie innego dnia np. do 05-go). Taki przykładowy zapis z postanowienia brzmi, że Sąd ustala np. na rzecz córki Ani obowiązek ponoszenia przez Ciebie kosztów wysokości: „„2.500 złotych, płatne do dnia 10-go każdego miesiąca z góry, z ustawowymi odsetkami w przypadku opóźnienia w płatności którejkolwiek z rat”.

Co jednak jeśli Sąd wydał postanowienie 16-go dnia miesiąca, a Ty dostałeś/aś orzeczenie z Sądu pod koniec miesiąca np. 30-go? Czy płacić trzeba dopiero w kolejnym, nowym miesiącu? Nie. W takiej sytuacji trzeba zapłacić alimenty proporcjonalnie – tj. za 14 dni tego miesiąca w którym Sąd wydał postanowienie (bo postanowienie wydane 16-go, zatem do końca miesiąca zostało 14 dni). Czyli płacisz za tyle dni, ile zostało do końca miesiąca od dnia wydania postanowienia. Jeśli Sąd wydał postanowienie 04-go, płacisz za cały miesiąc, po odjęciu 4 pierwszych dni miesiąca (bo płatne są do 10-go). Od kolejnego miesiąca, płacisz już normalnie – czyli całość.

Zażalenie. 

Pamiętaj jednak, że jeśli nie zgadzasz się z wysokością alimentów jakie nałożył na Ciebie Sąd, możesz wnieść zażalenie na postanowienie o zabezpieczeniu. I tu uwaga bardzo ważna informacja. Żeby móc złożyć zażalenie na postanowienie o zabezpieczeniu, musisz najpierw złożyć wniosek o sporządzenie uzasadnienia tego postanowienia. Taki wniosek składa się w terminie 7 dni od dnia doręczenia postanowienia (albo jego ogłoszenia, gdy np. Sąd wydał postanowienie po rozprawie). Wniosek podlega opłacie 100 złotych. Jest to bardzo ważne, bo jeśli nie złożysz najpierw wniosku o uzasadnienie, Sąd nie sporządzi uzasadnienia, a Ty nie złożysz zażalenia. Zgodnie z kodeksem postępowania cywilnego, zażalenie albo apelację może wnieść bowiem tylko strona, która wcześniej złożyła wniosek o uzasadnienie orzeczenia.

 

Wskazuję, że przedstawiane przez mnie na blogu treści, nie są poradą prawną. Z uwagi na zmiany przepisów prawnych jak i orzecznictwa, ich aktualność może ulegać zmianie. 

Aleksandra Głogowska
aleksandra.glogowska@adwokatura.pl
5 1 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments