Zmiana kontaktów z dzieckiem. Jak to zrobić?

Masz ustalone kontakty z dzieckiem, ale chcesz je zmienić. Czy to możliwe? Jak ro zrobić? I co bierze się w takiej sytuacji pod uwagę.

Zmiana kontaktów możliwa.

Dobra wiadomość jest taka, że możesz zmienić tak sposób, jak i częstotliwość kontaktów z dzieckiem. I to niezależnie od tego, czy kontakty te wpisane są w wyrok rozwodowy (albo wyrok Sądu, jeśli nie byliście małżeństwem) czy też uregulowaliście je samodzielnie. Podstawą do zmiany orzeczenia sądowego jest „dobro dziecka”. Jak mówi bowiem art. 1135 kodeksu rodzinnego i opiekuńczego, Sąd opiekuńczy może zmienić rozstrzygnięcie w sprawie kontaktów, jeżeli wymaga tego dobro dziecka. Co to oznacza w praktyce? Że Sąd będzie brał pod uwagę potrzeby dziecka, a nie Twoje (co jednak może i często się łączy). Na przykład – jeśli w chwili ustalania kontaktów dziecko miało 2 latka, a teraz ma 6 lat, to zazwyczaj wiek tj. większa świadomość oraz samodzielność dziecka, łączy się z potrzebą i możliwością przebywania z drugim rodzicem częściej. Albo i częściej i bez obecności tego rodzica, z którym na co dzień mieszka.

Jak zmienić?

Jak zatem dokonać zmiany? Jeśli kontakty „wpisaliście” do wyroku Sądu (kiedy tak najlepiej zrobić, dowiesz się z tego wpisu) czy zatwierdzonej przez Sąd ugody, musisz wnieść do Sądu wniosek o zmianę kontaktów. Dlaczego? Bo orzeczenie Sądu, może być zmienione tylko przez Sąd* (choć patrz uwaga poniżej). Taki wniosek złóż do Sądu właściwego według miejsca zamieszkania dziecka. We wniosku napisz jak chcesz zmienić kontakty i dlaczego. To znaczy dokładnie w jakie dni i w jakich godzinach chcesz widzieć dziecko. Oraz uzasadnij tę zmianę. Akcentując przede wszystkim dobro dziecka. Bo to ono jest najważniejsze. Do wniosku trzeba też dołączyć odpis wcześniejszego, prawomocnego wyroku (czy postanowienia).I opłacić go. Opłata sądowa od wniosku wynosi obecnie 100 złotych.

Jakie przyczyny?

Powody zmiany kontaktów z dzieckiem mogą być naprawdę bardzo różne. W praktyce często jest to wiek dziecka i związana z tym wiekiem potrzeba szerszych albo węższych (np. nastolatek który ma już swoje „sprawy”) kontaktów. Mogą to też być względy np. praktyczne – np. zmiana miejsca zamieszkania (dziecka albo Twoja), realizowanie kontaktów w inny sposób i wiele, wiele innych na czele z utrudnianiem kontaktów przez drugiego rodzica. Tak naprawdę chodzi o umożliwienie dostosowania rozstrzygnięcia sądu do aktualnej sytuacji dziecka. Warto wiedzieć, że kontakty, to nie tylko kontakty osobiste. Mogą to też być kontakty online (w razie np. wyjazdu rodzica za granicę) czy telefoniczne, jeśli jest to uzasadnione okolicznościami.

Czy zawsze do Sądu?

Pamiętaj również, że jeśli kontakty z dzieckiem, zostały przez Ciebie ustalone z drugim rodzicem porozumieniu i nie zostały wpisane do wyroku, nie musisz iść do Sądu. Dopóki jesteś w stanie się porozumieć z drugim rodzicem, możecie tę sprawę ustalić pomiędzy sobą. I nie jest Wam do tego potrzebne orzeczenie Sądu. Sąd rozstrzyga i orzeka bowiem wówczas, gdy nie możecie się porozumieć lub gdy któraś ze stron, porozumienia nie przestrzega (na wniosek jednej ze stron). Jeśli porozumienie nie jest przestrzegane i nie było wyroku dotyczącego kontaktów, zamiast wniosku o zmianę kontaktów, złóż do Sądu wniosek o uregulowanie kontaktów z dzieckiem (podstawą jest art. 1131 § 1 kodeksu rodzinnego i opiekuńczego, który mówi, że: jeżeli dziecko przebywa stale u jednego z rodziców, sposób utrzymywania kontaktów z dzieckiem przez drugiego z nich rodzice określają wspólnie, kierując się dobrem dziecka i biorąc pod uwagę jego rozsądne życzenia; w braku porozumienia rozstrzyga sąd opiekuńczy).

* Jeśli się ze sobą porozumiecie, możecie też dobrowolnie zmienić między sobą kontakty z wyroku. Pamiętaj jednak, że tytułem wykonawczym – czyli dokumentem, który daje Ci prawa, które możesz egzekwować – jest orzeczenie Sądu. I takie orzeczenie, dopóki go nie zmienicie, jest obowiązujące. Jeśli zatem drugi rodzic zmieni potem zdanie, tym co „się liczy” (w razie braku porozumienia) będzie wyrok sądowy.

 

Wskazuję, że przedstawiane przez mnie na blogu treści, nie są poradą prawną. Z uwagi na zmiany przepisów prawnych jak i orzecznictwa, ich aktualność może ulegać zmianie.