Kiedy wpisywać kontakty do wyroku rozwodowego.

Wyrok rozwodowy musi zawierać kilka rozstrzygnięć. Co ważne, jeśli porozumiesz się z drugą stroną, nie musi mieć wpisanych kontaktów z dzieckiem. Czy i kiedy jednak warto je wpisać?

Rozwodowe „must have”.

Zgodnie z przepisami, jeśli posiadasz dzieci i rozwodzisz się, w wyroku rozwodowym muszą się znaleźć pewne zapisy. Jakie? Są to konieczne zapisy o:

1) władzy rodzicielskiej nad dzieckiem obojga rodziców

2) kontaktach rodziców z dzieckiem

3) alimentach

4) sposobie korzystania z mieszkania, jeśli w chwili rozwodu mieszkacie nadal razem.

Kodeks rodzinny i opiekuńczy przewiduje jednak, że na zgodny wniosek stron, Sąd o kontaktach nie orzeka*. Co to znaczy? Że jeśli oboje poprosicie Sąd, żeby „nie orzekał o kontaktach”, ta kwestia w wyroku się nie znajdzie. Jakie ma to przełożenie na codzienne życie? Że sami będziecie ustalać po rozwodzie w jakie dni, w jakich godzinach i w jakich okresach dziecko będzie kontaktować czy np. przebywać na wakacjach z drugim rodzicem. 

Zastanów się nad tym dwa razy.

Z jednej strony jest to bardzo wygodne, Pozwala bowiem na elastyczne reagowanie i podejmowanie decyzji. Wiadomo – dziecko ma przecież różne zajęcia, wyjazdy, choruje. Tak samo różne rzeczy mogą dziać się w Waszym życiu, na czele ze sprawami zawodowymi. Takie elastyczne ustalanie między sobą, pozwala dostosować kontakty do bieżącego życia. Nie są bowiem one sztywno określone. Z drugiej jednak strony, może skutkować tym, że ten drugi rodzic (z którym dziecko na co dzień nie mieszka) będzie z dnia na dzień – albo co gorzej z godziny na godzinę! – decydował kiedy chce pociechę zobaczyć. W ten sposób dezorganizując życie Twoje i pociechy. Albo na przykład w ogóle nie będzie miał z dzieckiem żadnych kontaktów. Bo przecież Sąd ich nie zasądził. A Ty nie bardzo będziesz mieć w takiej sytuacji jak zadziałać. Pozostanie tylko złożenie sprawy do Sądu o ustalenie kontaktów. Po rozwodzie taką sprawę składa się do Sądu Rejonowego, który orzeka już wówczas tylko o kontaktach (chyba że będziesz też chcieć np. zmienić zapis dotyczący władzy rodzicielskiej). 

Kiedy zatem kontakty wpisywać do wyroku?

Czy to oznacza że kontakty do wyroku lepiej wpisywać? To zależy 😊 Rodzice w toku sprawy o rozwód, mogą zawrzeć między sobą porozumienie wychowawcze. W takim porozumieniu wpisuje się m.in. kto, kiedy, jak często ma kontakt z dzieckiem. Takie porozumienie, składa się też do akt sprawy rozwodowej. I Sąd uwzględnia je przy wydawaniu wyroku. Jeśli zatem podpiszesz takie porozumienie i wiesz, że druga strona będzie się trzymać jego zapisów, nie musisz wpisywać kontaktów do wyroku. Zawsze będziecie bowiem mogli działać elastycznie jeśli chodzi o ewentualne zmiany tego porozumienia itd. Jeśli jednak masz obawy, że twój prawie już były partner/partnerka, nawet mimo podpisania porozumienia nie będzie go przestrzegać (albo wymuszać zmiany) kontakty wpisz do wyroku. W takiej bowiem sytuacji to wyrok jasno określa Wasze prawa i obowiązki i może być w tym zakresie egzekwowany. W razie braku realizacji kontaktów, możesz wystąpić ze sprawą o nakazanie ukarania grzywną za brak kontaktów (pisałam o tym tutaj). Jeśli kontaktów w wyroku nie ma, postępowania o ukaranie grzywną nie przeprowadzisz.

*Tak mówi art. 58 § 1b  kodeksu rodzinnego i opiekuńczego. O tym co musi zawierać wyrok mówi art. 58 § 1 i 1a kodeksu.

 

Wskazuję, że przedstawiane przez mnie na blogu treści, nie są poradą prawną. Z uwagi na zmiany przepisów prawnych jak i orzecznictwa, ich aktualność może ulegać zmianie.