Zdarza się, że rozstanie rodziców wpływa też na dzieci. Jak? Poprzez brak kontaktów czyli „praktyczny” rozwód, także z dziećmi. Co zrobić gdy jeden z rodziców nie realizuje kontaktów? Albo gdy blokuje te kontakty?
Prośbą czy groźbą?
Masz co najmniej kilka opcji. Pierwsza – to porozmawiać z rodzicem, tłumacząc mu że nie wziął rozwodu z dziećmi. Zatem kontakt z nimi powinien mieć. Druga – nie robić nic. Inna – wnieść do Sądu wniosek o zmianę kontaktów (i następnie ewentualnie pozew o podwyższenie alimentów, skoro tylko Ty zajmujesz się dziećmi – o tym jak się mają alimenty do kontaktów, pisałam trochę tutaj). Kolejna – gdy odpowiada Ci ustalony w wyroku sposób kontaktów – to postępowanie, dzięki któremu „zmusisz” drugiego rodzica do kontaktów, pod groźbą grzywny. Czyli uderzając po kieszeni!
Możesz zagrozić karą finansową.
Jeśli masz orzeczenie Sądu (albo ugodę zawartą przed Sądem albo mediatorem), określające sposób i częstotliwość kontaktów, możesz wnieść do Sądu sprawę o nałożenie na rodzica nierealizującego kontaktów grzywny*. Jak to zrobić? W dwóch etapach (najczęściej – o innej sytuacji napiszę w kolejnym wpisie).
W pierwszym etapie złóż do Sądu wniosek o zagrożenie nakazaniem zapłaty określonej kwoty. Wniosek składasz do Sądu Rejonowego, w okręgu którego dziecko mieszka. We wniosku opisz jak często i dlaczego nie są realizowane kontakty. Wnieś też o zagrożenie ukarania konkretną kwotą. W jakiej wysokości? Przepisy nie określają powyższego. Sąd orzekając kwotę, bierze pod uwagę sytuację majątkową osoby obowiązanej do zapłaty. Jeśli jest ona dobra, kwota ta w praktyce może wynosić od kilkuset do nawet kilku tysięcy złotych! Po złożeniu przez Ciebie wniosku Sąd zbada w postępowaniu czy rzeczywiście kontakty nie są realizowane i z jakiej przyczyny (chodzi o przyczynę zawinioną, istotną). Jeśli ustali, że rodzic na kontakty po prostu się nie pojawia lekceważąc je, wyda postanowienie, w którym zagrozi mu zapłatą określonej kwoty, za naruszenie kontaktów.
Etap drugi: brak kontaktu = ubytek w kieszeni.
Jeśli po wydaniu postanowienia „zagrażającego”, sytuacja z brakiem kontaktów nadal się powtarza, wnieś do Sądu drugi wniosek – o wydanie postanowienia nakazującego zapłatę już konkretnej kwoty (x ilość naruszeń kontaktów). Wskaż przy tym ile kontaktów po wydaniu wcześniejszego orzeczenia się nie odbyło i dlaczego. Ważna jest ilość kontaktów, bowiem Sąd zasądza określoną kwotę, dokładnie za wskazane przez Ciebie, niezrealizowane kontakty. Jeśli już po wniesieniu wniosku do Sądu, tych kontaktów przybyło, możesz zmienić wniosek i zażądać zasądzenia kwoty również za te dalsze naruszenia. Postanowienie Sądu zasądzające określoną kwotę jest tytułem wykonawczym – co oznacza po polsku, że jeśli „niekontaktowy” rodzic, nie chce Ci zapłacić, możesz iść do komornika. Przykładowe postanowienie Sądu (tu akurat za brak realizacji kontaktów babci z wnukiem, gdzie w pierwszym etapie postępowania, zagrożono kwotą 50 złotych za każde naruszenie), znajdziesz np. tu.
Blokowanie kontaktu także wiąże się z zapłatą.
Ważne. Opisany wyżej sposób postępowania możesz zastosować również wtedy, gdy rodzic z którym dzieci mieszkają, blokuje Twoje kontakty z nimi. W praktyce, tego rodzaju sprawy występują najczęściej. Zdarza się bowiem, że rodzic odbijając swoje „krzywdy” na partnerze, „wciąga” w powyższą sytuację dzieci. I tu niestety, najczęściej prym wiodą panie L. Jeśli zatem słyszysz notorycznie – zawsze wtedy gdy ma się odbyć Twój kontakt z dzieckiem – iż dziecko jest chore, jest na zajęciach, u koleżanki albo nikogo nie zastajesz w domu, możesz wystąpić o zapłatę grzywny wobec takiego „blokującego rodzica”. Podstawą jest art. 59815 § 1 kpc**. Przykładowe orzeczenie, gdzie Sąd zagroził karą w wysokości 1.000 złotych znajdziesz np. w tym miejscu.
* Podstawą do takiego działania jest art. 59815 § 2 kpc: jeżeli osoba uprawniona do kontaktu z dzieckiem albo osoba, której tego kontaktu zakazano, narusza obowiązki wynikające z orzeczenia albo z ugody zawartej przed sądem lub przed mediatorem w przedmiocie kontaktów z dzieckiem, sąd opiekuńczy zagrozi tej osobie nakazaniem zapłaty oznaczonej sumy pieniężnej na rzecz osoby, pod której pieczą dziecko pozostaje, stosując odpowiednio przepis § 1.
** Art. 59815 § 1 kpc wskazuje, iż: jeżeli osoba, pod której pieczą dziecko pozostaje, nie wykonuje albo niewłaściwie wykonuje obowiązki wynikające z orzeczenia albo z ugody zawartej przed sądem lub przed mediatorem w przedmiocie kontaktów z dzieckiem, sąd opiekuńczy, uwzględniając sytuację majątkową tej osoby, zagrozi jej nakazaniem zapłaty na rzecz osoby uprawnionej do kontaktu z dzieckiem oznaczonej sumy pieniężnej za każde naruszenie obowiązku.
Wskazuję, że przedstawiane przez mnie na blogu treści, nie są poradą prawną. Z uwagi na zmiany przepisów prawnych jak i orzecznictwa, ich aktualność może ulegać zmianie. Jeśli masz problem podobny do opisanego przeze mnie i szukasz konkretnej porady prawnej, zapraszam do kontaktu z Kancelarią.