Zaległe alimenty po śmierci rodzica.

Co się dzieje gdy umrze rodzic, który był obowiązany do płacenia alimentów? Alimenty, które byłyby należne po jego śmierci, wygasają. Te, które powinny były być zapłacone za jego życia – już nie. Co się z nimi dzieje?

Wchodzą w skład spadku!

Bo spadek, to nie tylko aktywa ale i … długi. Takim długiem jest też dług alimentacyjny – czyli te alimenty, które nie zostały zapłacone, gdy zobowiązany do ich płacenia rodzic żył. Żeby je odzyskać, trzeba o to wystąpić do spadkobierców po zmarłym rodzicu. Co ważne, chodzi o alimenty, które były orzeczone na podstawie prawomocnego wyroku (albo zatwierdzonej przez Sąd ugody). Jak wskazuje orzecznictwo, „raty alimentacyjne, które stały się wymagalne za życia uprawnionego i które zostały prawomocnie zasądzone, należą do spadku po uprawnionym.” (Uchwała Sądu Najwyższego – Izba Cywilna z dnia 15 lipca 1965 r., III CO 36/65). Jeśli wyroku czy ugody nie było, „tytułu” (czyli dokumentu na podstawie którego można by było ich dochodzić), niestety nie ma.

Zaległe czyli jakie?

O jakie konkretnie alimenty chodzi? Tłumacząc na przykładzie. Jeśli rodzic, który nie płacił alimentów zmarł np. 04 września, a w wyroku alimentacyjnym zostało orzeczone, że alimenty płatne są do dnia 05-go każdego miesiąca z góry, to jeśli zmarły rodzic nie płacił alimentów od stycznia, mowa o alimentach za okres styczeń – sierpień (czyli 8 należności alimentacyjnych). Alimenty za wrzesień już wygasają z uwagi na śmierć (i nie są należne). Tak przewidują bowiem przepisy, a konkretnie art. 139 kodeksu rodzinnego i opiekuńczego:: obowiązek alimentacyjny nie przechodzi na spadkobierców zobowiązanego. Ponieważ jednak alimenty za okres styczeń – sierpień były wymagalne (czyli po polsku „należne”) gdy żył rodzic zobowiązany do ich płacenia, wchodzą one w skład spadku po nim – jako dług spadkowy właśnie.

Jak dochodzić?

Żeby móc dochodzić takiego długu, trzeba złożyć do Sądu który orzekał o alimentach, wniosek o nadanie wyrokowi klauzuli wykonalności (przeciwko spadkobiercom zmarłego rodzica). Czyli w skrócie – o nadanie pieczątki z której wnika, że możesz ściągać zaległe alimenty od spadkobierców. We wniosku musisz wskazać Sądowi z imienia i nazwiska te osoby. I załączyć do wniosku postanowienie o stwierdzenie nabycia spadku (w którego treści będą oni wymienieni jako spadkobiercy zmarłego). Jeśli sprawa o stwierdzenie nabycia spadku toczyła się z Twoim udziałem (albo – co bardziej prawdopodobne – z udziałem Twojego dziecka), po prostu napisz do Sądu, który prowadził sprawę spadkową, o wydanie Ci tego postanowienia spadkowego. Opłata sądowa od wydania takiego dokumentu, wynosi obecnie 20 złotych. Jeśli sprawa spadkowa toczyła się bez Twojego udziału, ustal Sąd, sygnaturę i datę wydania postanowienia. I wystąp o wydanie takiego postanowienia o stwierdzenie nabycia spadku, wskazując iż posiadasz interes w wydaniu dokumentu, bowiem posiadasz wierzytelność spadkową. Po złożeniu tych dokumentów do Sądu „alimentacyjnego” i wydaniu Ci przez Sąd tytułu, możesz złożyć wniosek o egzekucję do komornika.

Co jeśli sprawa była już u komornika za życia rodzica?

Jeśli egzekucja niepłaconych alimentów została wszczęta jeszcze za życia zmarłego dłużnika, w takiej sytuacji wystarczy że będziesz mieć w swoich rękach postanowienie o stwierdzenie nabyciu spadku (albo akt poświadczenia dziedziczenia). Taki dokument złóż u komornika i … to tyle. Jak bowiem wskazuje art. 819 § 1 kodeksu postępowania cywilnego organ egzekucyjny zawiesza postępowanie z urzędu również w razie śmierci wierzyciela lub dłużnika. Postępowanie podejmuje się z udziałem spadkobierców zmarłego (…). Po złożeniu przez Ciebie dokumentu do komornika, komornik powinien podjąć postępowanie i ściągać zaległe alimenty już od spadkobierców zmarłego.

Spadkobiercy – przyjmą czy nie przyjmą spadek?

Warto również dodać, że zaległych alimentów można domagać się od spadkobierców wtedy, gdy przyjmą oni spadek. Jeśli w skład spadku wchodzi bardzo dużo długów, może się okazać, że spadek zostanie przez nich odrzucony. Na złożenie oświadczenia o przyjęciu albo odrzuceniu spadku spadkobiercy mają 6 miesięcy od momentu śmierci osoby po której dziedziczą (dowiedzenia się o niej). Jeśli spadek nie zostanie przyjęty, możesz mieć problem ze „ ściągnięciem” zaległych alimentów. Żeby alimenty ściągnąć muszą być bowiem po pierwsze: spadkobiercy od których można tego dochodzić, a po drugie: majątek z którego się można zaspokoić. Jeśli długi wynoszą znacznie więcej niż aktywa, w praktyce może to być bardzo trudne. Warto jednak wiedzieć, że alimenty korzystają z tzw. pierwszeństwa zaspokajania w toku egzekucji. Czyli jeśli jest wiele długów, należności alimentacyjne ściągane są i zaspokajane na samym początku (zaraz po kosztach egzekucyjnych). Kolejność zaspokojenia długów z kwoty uzyskanej z egzekucji określa art. 1025 kodeksu postępowania cywilnego.

 

Wskazuję, że przedstawiane przez mnie na blogu treści, nie są poradą prawną. Z uwagi na zmiany przepisów prawnych jak i orzecznictwa, ich aktualność może ulegać zmianie. Jeśli masz problem podobny do opisanego przeze mnie i potrzebna Ci konsultacja, zapraszam do kontaktu z Kancelarią.