Wniosek o reasumpcję – możliwość ponownego spojrzenia na sprawę przez Sąd.

Wydaje się, że kiedy Sąd wyda postanowienie albo można je zaskarżyć albo… pogodzić się z jego treścią. Jest jednak jeszcze jedno wyjście. Wniosek o reasumpcję.  

Jak zmienić decyzję Sądu, po jej wydaniu?

W sprawach rozwodowych, Sąd bardzo często zabezpiecza na czas trwania sprawy, kontakty z  dziećmi, ich miejsce zamieszkania przy jednym z rodziców czy alimenty (oczywiście na wniosek zainteresowanego). Postanowienia o zabezpieczeniu wydawane są również w innych sprawach rodzinnych czy cywilnych. Takie  postanowienie Sądu, można oczywiście zaskarżyć. Rozpoznanie zażalenia jednak często trwa – nawet kilka miesięcy. Zdarza się również i tak, że „przegapiony” został termin do wniesienia zażalenia. Wtedy takie postanowienie jest prawomocne. Czy to oznacza, że obowiązuje już aż do końca sprawy? Niekoniecznie. Zgodnie bowiem z przepisami, postanowienia które nie kończą postępowania w sprawie mogą być uchylane i zmieniane (i to nawet jeśli są prawomocne albo zostały zaskarżone). Ale pod pewnymi warunkami.

Reasumpcja = ponowne przemyślenie sprawy.

Jak wskazuje art. 359 § 1 kodeksu postępowania cywilnego, postanowienia które nie kończą postępowania w spawie, mogą być uchylane lub zmieniane wskutek zmiany okoliczności sprawy. Co to oznacza? Że jeśli po orzeczeniu przez Sąd, że na czas trwania sprawy o rozwód masz płacić 2.000 złotych alimentów na dzieci, zmieni się Twoja sytuacja (np. stracisz pracę), możesz złożyć do Sądu wniosek o reasumpcję. Czyli po polsku – wniosek o ponowne przemyślenie sprawy przez Sąd i wydanie innego rozstrzygnięcia. Taki wniosek o reasumpcję rozpoznawany jest przez ten sam Sąd, który postanowienie wydał. Ważne aby we wniosku koniecznie przywołać okoliczności wskazujące na zmianę okoliczności. To jest bowiem warunek skutecznego złożenia wniosku o reasumpcję. Sąd nie uwzględni wniosku, jeśli wskażesz że nie zgadzasz się z jego decyzją. Jest jednak na to szansa, gdy wykażesz że od podjęcia decyzji przez Sąd, zmieniły się okoliczności. Chodzi przy tym zarówno o okoliczności faktyczne jak i prawne.

Tylko niektóre postanowienia do reasumpcji.

Warto również wiedzieć, że nie wszystkie postanowienia „nadają się” do reasumpcji. Jakie zatem postanowienia mogą być „ponownie przemyślane” przez Sąd? Takie, które nie kończą postępowania w sprawie. W praktyce najczęściej będą to tak naprawdę postanowienia o zabezpieczeniu. Te postanowienia wydawane są bowiem tylko na czas trwania sprawy w Sądzie. Po wydaniu prawomocnego wyroku/postanowienia, „przestają obowiązywać” (tj. upadają z mocy prawa). Mogą to też być postanowienia nie kończące postępowania, które są prawomocne. Czyli takie, co do których – pomimo ich zaskarżenia – Sąd nie zmienił decyzji. Oczywiście jeśli zmieniły się okoliczności w międzyczasie. Nie mogą to być za to postanowienia wydawane na koniec sprawy sądowej czyli np. postanowienie o podział majątku małżonków czy dział spadku (a w tych postępowaniach Sąd wydaje na końcu postanowienie, a nie wyrok).

Warto również wiedzieć, że w praktyce wniosek o reasumpcję jest zwykle rozpoznawany szybciej niż zażalenie. Jeśli zatem nastąpiła zmiana okoliczności, warto zastanowić się, z jakiego środka skorzystać.

 

Wskazuję, że przedstawiane przez mnie na blogu treści, nie są poradą prawną. Z uwagi na zmiany przepisów prawnych jak i orzecznictwa, ich aktualność może ulegać zmianie.