Choć może Ci się wydawać, że tytuł zawiera błąd, to wierz mi – pomyłki w nim nie ma. Jeśli jesteś w sporze i chcesz „dogadać się” z przeciwnikiem, najlepiej zrób to przed sądem. Dlaczego? Bo ugoda, ugodzie (sądowej) nierówna.
Podpis w sądzie a poza sądem.
Ugoda – najprościej rzecz ujmując, oznacza spisane i podpisane porozumienie, w którym rozstrzygasz dobrowolnie spór łączący Cię z inną osobą. Ugodę możesz podpisać w zasadzie niemal w każdej sprawie – tak spłaty pożyczki, wypłacenia odszkodowania jak i przesunięcia płotu, który został postawiony poza granicą działki. Co ważne, ugodę możesz podpisać nie udając się nawet do sądu. I ma ona moc prawną. Dlaczego zatem lepsza jest ugoda podpisana w sądzie?
Ugoda sądowa.
Ugoda, która zostanie przez Ciebie podpisana przed sądem ma bowiem (w największym uproszczeniu) moc wyroku sądowego. W praktyce oznacza to, że jeśli druga strona nie wypełni warunków ugody np. nie zapłaci pieniędzy które miała zapłacić, zrobi to za nią komornik ściągając pieniądze z jej konta. Komornik działał będzie jednak tylko, jeśli dostanie od Ciebie ugodę z klauzulą wykonalności. Co to znaczy po polsku? 😉 Klauzula wykonalności to specjalna „pieczątka” na dokumencie, która mówi że dokument (ugoda) podlega egzekucji. Taką klauzulę wydaje sąd na Twój wniosek. Z tego właśnie powodu, ugoda przed sądem jest dla Ciebie lepsza. Bowiem na ugodę podpisaną przed sądem „dostaniesz” klauzulę wykonalności. A klauzula pozwala Ci uzyskać to, do czego ktoś w ugodzie się dobrowolnie zobowiązał, ale dobrowolnie spełnić nie chce*.
Zwykła ugoda, mniejsza moc „sprawcza”.
Jeśli podpisałeś/aś ugodę poza Sądem, a druga strona nie chce spełnić świadczenia, żeby do działania mógł wkroczyć komornik, musisz niestety wystąpić do sądu (złożyć pozew). Ugoda podpisana poza sądem nie zostanie bowiem zaopatrzona w klauzulę wykonalności. Nie pozwalają na to przepisy. Nie załamuj jednak rąk, podpisana ugoda na pewno ułatwi Ci osiągnięcie korzystnego wyroku. Podpisując ugodę, druga strona przyznaje bowiem kwestie objęte ugodą i składa w tym zakresie oświadczenie woli. Nawet jeśli obecnie się wypiera i nie chce płacić, masz jej wcześniejsze oświadczenie. Na egzekucję będziesz musiał jednak poczekać aż do wydania wyroku… (pamiętaj że na wyrok, sąd również musi nadać klauzulę wykonalności).
Jak podpisać ugodę przed sądem?
Ugodę możesz podpisać zarówno wtedy gdy sprawa w sądzie się już toczy (w każdym jej momencie, aż do wydania prawomocnego wyroku) jak też wcześniej tj. zanim sprawa się przed sądem rozpocznie. Jak to zrobić? Trzeba złożyć do sądu wniosek, w którym pokrótce opiszesz sprawę i wezwiesz drugą stronę, żeby stawiła się do sądu zawrzeć ugodę. Taki wniosek nazywa się „zawezwaniem do próby ugodowej”. Opłata od takiego wniosku wynosi obecnie 1/5 opłaty, jaką zapłaciłbyś składając pozew w sprawie (czyli gdyby opłata od pozwu wynosiła 1.000 złotych, od wniosku zapłacisz 200 złotych) i jest to sposób zwykle dość szybki. Ponieważ takie zawezwanie przerywa również bieg przedawnienia, daje Ci również czas. Pozwala bowiem zastanowić się co dalej ze sprawą (jeśli druga strona nie podpisze ugody), spokojnie poszukać pomocy czy rozwiązań, bez obawy że Twoja sprawa się przedawni.
*Warto wiedzieć, że ugodę która zostanie zaopatrzona w klauzulę wykonalności, można również podpisać przed mediatorem, jak również przed notariuszem.
Wskazuję, że przedstawiane przez mnie na blogu treści, nie są poradą prawną. Z uwagi na zmiany przepisów prawnych jak i orzecznictwa, ich aktualność może ulegać zmianie.