Spadek po prababci

[vc_row css_animation=”” row_type=”row” use_row_as_full_screen_section=”no” type=”full_width” angled_section=”no” text_align=”left” background_image_as_pattern=”without_pattern”][vc_column][vc_column_text]

Jedna sprawa po kilku spadkowcach

Chcesz sprzedać ziemię po wujku, a w dokumentach jako właściciel wpisana jest prababcia i dziadek? Często zdarza się, że spadek nieuregulowany jest od pokoleń. Nie musisz jednak się martwić.

Jak nabyć spadek jednorazowo?

Nie musisz prowadzić trzech spraw. Możesz złożyć do sądu jeden wniosek o stwierdzenie nabycia spadku, w którym wskażesz:

  • po kim ma nastąpić dziedziczenie (stwierdzenie nabycia spadku);
  • kto ma odziedziczyć spadek;
  • na jakiej podstawie (ustawy czy testamentu – jeśli zmarły pozostawił testament).

Czyli np. w punkcie pierwszym wnosisz o nabycie spadku po prababci (i wskazujesz spadkobierców); w drugim po dziadku, a w trzecim – po wujku. Do wniosku należy dołączyć akty zgonu spadkodawców (prababci, dziadka, wujka) oraz akty urodzenia/małżeństwa/zgonu spadkobierców. Jeśli osoba zmarła zostawiła testament, trzeba też dołączyć testament (wtedy dziedziczy osoba wskazana w testamencie). Jeśli nie, o tym ko dziedziczy mówi kodeks cywilny.

Kto dziedziczy po prababci?

O tym kto dziedziczy decydują konkretnie przepisy z chwili śmierci tej osoby. Jeśli np. prababcia zmarła w 1947 roku, jest to dekret Prawo spadkowe z 8 października 1946 roku. I chociaż to Sąd ma z urzędu obowiązek wskazać spadkobierców, dobrze jest wskazać te osoby i ich dane (adresy zamieszkania) już we wniosku. Pozwoli to na szybsze rozpoznanie sprawy. Spadkobiercy są bowiem przesłuchiwani przed sądem w trakcie sprawy spadkowej i sąd musi ich wezwać. I tu ważna uwaga. Często zdarza się, że w skład spadku wchodzi np. gospodarstwo rolne. I tu w zależności od daty śmierci może nie być tak prosto. Dlaczego? O tym piszę tutaj.

Gdzie prowadzona jest sprawa?

Sprawa prowadzona jest przez sąd, w którego okręgu zmarły ostatnio mieszkał. Jeśli wszystkie trzy zmarłe osoby mieszkały obok siebie, będzie to jeden i ten sam sąd. Co jednak jeśli zmarli mieszkali na dwóch końcach Polski? Pozostaje wnieść wniosek o rozpoznanie sprawy przez jeden sąd. We wniosku warto wtedy wskazać (powołując się na art. 508 § 2 kodeksu postępowania cywilnego), iż ze względów celowości wnosisz o wyznaczenie wskazanego sądu do rozpoznania całości sprawy. Jakie to względy celowości? Na przykład takie, że wszyscy spadkobiercy mieszkają najbliżej tego konkretnego sądu. Albo nieekonomiczne jest prowadzenie trzech różnych postępowań w trzech różnych miejscach Polski, z uwagi na znaczne koszty dla stron postępowania z tym związane (m.in. dojazdu), a strony są w postępowaniu te same. Po złożeniu takiego wniosku sąd przełożony (czyli sąd okręgowy nad sądem rejonowym), powinien wyznaczyć właściwy sąd, wydając w tej sprawie postanowienie.

Ile to kosztuje?

Opłata sądowa za sprawę o stwierdzenie nabycia spadku wynosi obecnie 100 złotych + 5 złotych (za wpis do Rejestru Spadkowego). Pomimo, jednego wniosku, opłatę trzeba wnieść „za każdego spadkodawcę” – czyli 3 x po 105 złotych.

Warto wiedzieć.

Ważne. Do pełnego i swobodnego dysponowania konkretnymi przedmiotami wchodzącymi w skład spadku potrzebny jest jeszcze dział spadku.  Jako spadkobierca nabywasz bowiem udział w całym spadku (czyli np. ½ części wszystkiego co wchodzi w skład spadku).

Warto wiedzieć, że spadek można również nabyć u notariusza (jest to tzw. akt poświadczenia dziedziczenia). Żeby tak było, u notariusza muszą się jednak jednego i tego samego dnia stawić wszyscy spadkobiercy (i testamentowi i ustawowi) i zgodnie potwierdzić okoliczności.

[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row][vc_row css_animation=”” row_type=”row” use_row_as_full_screen_section=”no” type=”full_width” angled_section=”no” text_align=”left” background_image_as_pattern=”without_pattern” z_index=””][vc_column css=”.vc_custom_1602761875267{padding-top: 60px !important;padding-bottom: 30px !important;}”][vc_column_text]

Wskazuję, że przedstawiane przez mnie na blogu treści, nie są poradą prawną. Z uwagi na zmiany przepisów prawnych jak i orzecznictwa, ich aktualność może ulegać zmianie.

[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row]