Dostęp do dokumentacji medycznej.

Niestety epidemia COVID19 powoduje, że mamy częściej do czynienia z leczeniem, zabiegami itd. Czy to swoimi czy osób bliskich. Dobrze wtedy wiedzieć jakie mamy prawa. I jak zrealizować je w praktyce.

Dostęp do dokumentacji – naprawdę możesz go żądać.

Prawo dostępu do dokumentacji medycznej nie jest jedynie „papierowym zapisem” (a takie obawy słyszałam ostatnio). Naprawdę Ci przysługuje. Co oznacza w praktyce, że możesz dostać np. ksero całej dokumentacji medycznej – jeśli o nią poprosisz. To szczególnie ważne, kiedy chcesz np. skonsultować diagnozę jednego lekarza z innym lekarzem (albo sposób leczenia szpitala w innym szpitalu). Bez dokumentacji medycznej wtedy ani rusz! Dlatego warto o to zadbać i pamiętać o tym

Kto może dostać dokumentację medyczną?

Mówi o tym art. 26 ust. 1 ustawy o Prawach pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta. Dostęp do dokumentacji dziecka mają oboje rodzice – czyli jego przedstawiciele ustawowi. Każdy z rodziców ma prawo do całej dokumentacji medycznej dziecka (i ojciec i matka – a zatem jeśli są np. rozwiedzeni to dokumentacji może żądać i dostać ją każde z nich). Oczywiście Ty sam masz prawo dostępu do swojej dokumentacji medycznej. Dokumentację medyczną dostanie również upoważniona przez Ciebie osoba (albo Ty czyjąś dokumentację, jeśli ktoś wskazał Ciebie jako osobę upoważnioną). W praktyce upoważniona osoba, to ta, którą wpisujesz w karcie zapisując się do lekarza czy przy przyjęciu do szpitala. W dokumentach jest zawsze miejsce do wskazania osoby upoważnionej. Dlatego warto to zrobić! Można również upoważnić kogoś np. ustnie (ale żeby uniknąć wątpliwości, warto to zrobić na piśmie).

Jak złożyć wniosek o dostęp do dokumentacji?

Poprosić o dostęp do dokumentacji możesz w zasadzie tak, jak Ci wygodnie. Pisemnie, ustnie a nawet e-mailem. W jednym z orzeczeń Naczelny Sąd Administracyjny wskazał, że w/w przepis (art. 26 ust. 1) nie wprowadza ograniczenia formy żądania udostępnienia dokumentacji medycznej do formy pisemnej złożonej w określonej treści wniosku. Wprowadzenie regulacji formy złożenia żądania udostępnienia dokumentacji medycznej stanowi naruszenie zbiorowych praw pacjenta. Wybór formy żądania, w tym podstawowej formy – formy ustnej – należy do pacjenta (tak wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego z dnia 4 grudnia 2018 r. sygn. II OSK 3024/18). Jeśli zatem w placówce mówią Ci, że wniosek musisz złożyć na piśmie, jest to niezgodne z przepisami (aczkolwiek dla ułatwienia placówka może mieć formularze, jednak to Ty masz prawo wyboru czy chcesz z nich skorzystać).

Ile czasu na wydanie?

Placówka medyczna ma obowiązek wydać dokumentację medyczną bezzwłocznie. Co oznacza bez uzasadnionej zwłoki, a w praktyce – od ręki. Niewiążące prawnie są pojawiające się czasem w placówkach medycznych informacje o terminie 7 dni do wydania dokumentów. Jak wskazał w wyroku z dnia 12 grudnia 2017 r. sygn. akt II OSK 2188/17 Naczelny Sąd Administracyjny „wyznaczenie terminu do realizacji wniosku o udostępnienie dokumentacji medycznej stanowi praktykę naruszającą zbiorowe prawa pacjentów. Wyznaczenie terminu nie później niż w ciągu siedmiu dni pozwala na stosowanie tego terminu jako reguły, naruszając prawo do udostępnienia dokumentacji bez zbędnej zwłoki. Indywidualne przypadki koniecznego wydłużenia terminu udostępnienia dokumentacji medycznej nie dają podstaw do wyprowadzenia odstępstwa od regulacji powszechnie obowiązującej przyznającej prawo do udostępnienia bez zbędnej zwłoki.”. W praktyce taką dokumentację dostaje się zazwyczaj rzeczywiście od ręki. Jeśli dokumentacja jest bardzo obszerna, a nie ma kadry pozwalającej na jej natychmiastowe przygotowanie, może się zdarzyć konieczność poczekania.

W jakiej formie dostaniesz dokumenty?

To również zależy od Ciebie. Dokumentacja może zostać udostępniona m.in. do wglądu (z zapewnieniem możliwości sporządzenia Ci notatek lub zdjęć); skserowana, wydrukowana, przez sporządzenie wyciągu (skrótowy dokument), wysłana za pośrednictwem środków komunikacji elektronicznej czy wydana na informatycznym nośniku danych (np. CD albo pendrive). To Ty wskazujesz w jaki sposób/w jakiej formie chcesz otrzymać dokumentację.

Za darmo czy odpłatnie?

Jeśli placówka udostępnia dokumentację dając Ci wyciąg, odpis, kopię lub wydruk a także na informatycznym nośniku danych, może pobrać za to opłatę. Może ale nie musi. Maksymalna wysokość opłat wskazana jest w art. 28 ust. 4 ustawy o Prawach pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta (i na koniec 2020 roku wynosiła np. za jedną stronę ksero dokumentacji – max. 0,36 zł). Jeśli masz jedynie wgląd w dokumentację czy robisz z niej zdjęcia, opłaty w ogóle nie można pobrać.

Dokumentacja medyczna jest za darmo (opłaty nie pobiera się) gdy dokumentacja wydawana jest Tobie lub przedstawicielowi ustawowemu po raz pierwszy w żądanym zakresie. I gdy  prosisz o wyciąg, odpis, kopię, wydruk albo wydanie dokumentacji na informatycznym nośniku danych. Czyli nie płacisz za to, co chcesz dostać w takiej formie po raz pierwszy. Upoważniona przez Ciebie osoba nie jest niestety zwolniona z opłaty.

 

Wskazuję, że przedstawiane przez mnie na blogu treści, nie są poradą prawną. Z uwagi na zmiany przepisów prawnych jak i orzecznictwa, ich aktualność może ulegać zmianie.