Czy zobaczę wnuki po rozwodzie?

[vc_row css_animation=”” row_type=”row” use_row_as_full_screen_section=”no” type=”full_width” angled_section=”no” text_align=”left” background_image_as_pattern=”without_pattern”][vc_column][vc_column_text]

Rozwód czy rozstanie, jest zwykle ciężkim przeżyciem nie tylko dla rodziców ale i dla dziadków. Bywa bowiem, że dziadkowie w efekcie sądowych sporów rodziców, przestają widywać swoje wnuki. A taka sytuacja nie powinna mieć miejsca.

Czy babcia ma prawo zabrać wnuczka na lody?

Prawo do kontaktu z dzieckiem mają bowiem również dziadkowie – i to zarówno z jednej jak i drugiej strony. Prawo to jest niezależne od kontaktów rodzica z dzieckiem (czyli np. tata ma prawo do swoich dni spotkań z dzieckiem, a dziadkowie do swoich). Jeśli takich kontaktów dziadkom się zabrania, warto najpierw spróbować je ustalić wspólnie z rodzicem. Jeśli to się nie uda, dziadkowie mogą wystąpić o takie kontakty do sądu.

Gdzie po kontakty?

Wniosek o ustalenie kontaktów, trzeba złożyć w sądzie rejonowym, w okręgu którego mieszka wnuczek. Podstawą tego wniosku jest art. 1136 kodeksu rodzinnego i opiekuńczego (oraz art. 113 § 2 kodeksu). We wniosku należy opisać dlaczego i jak częstych kontaktów domagają się dziadkowie. Najczęściej takim powodem, jest właśnie utrudnianie czy wręcz zabranianie kontaktu przez rodzica. Dobrze jest załączyć dowody na takie zachowanie (mogą to być np. sms-y czy e-maile). Częstotliwość kontaktów zależy m.in. od wieku dziecka, tego jak często przed konfliktem dziadkowie widywali wnuczka, jak bardzo wnuczek jest z nimi związany. Znaczenie może mieć też odległość zamieszkania. Ale nawet jeśli dziadków i wnuczka dzieli bardzo duża odległość, oprócz kontaktów osobistych, można wnosić też o kontakty przy użyciu np. komunikatorów internetowych czy telefoniczne.

Jak dowodzić?

Poza korespondencją czy innymi dokumentami, wskazującymi na brak możliwości kontaktu z wnuczkiem, można również wskazać świadków, którzy mają na ten temat wiedzę bo np. byli uczestnikami trudnych sytuacji. Do wniosku składanego do Sądu należy dołączyć również akt urodzenia wnuczka (i ewentualnie gdy nosi inne nazwisko niż dziadkowie, akt urodzenia rodzica – tj. dziecka dziadków).

Więź z dziadkami – ważna więź.

Sąd ustalając częstotliwość kontaktów oraz to czy będą one odbywały się tylko z dziadkami czy może w obecności drugiego rodzica, będzie kierował się przede wszystkim dobrem dziecka i jego więzią z dziadkami. Kontakty te są jednak z reguły rzadsze, niż kontakty rodzica z dzieckiem. Jeśli jednak pomiędzy dziadkami a rodzicem jest silny konflikt, Sąd może dopuścić dowód z opinii psychologa i pedagoga (tzw. dowód z opinii OZSS), żeby ustalić jaka jest więź dziadków z wnuczkiem i jaka częstotliwość kontaktów jest dla (dobra) wnuczka wskazana. Wówczas to wnioski z opinii, mogą w dużej mierze zaważyć na określeniu tych kontaktów.

[/vc_column_text][/vc_column][vc_column css=”.vc_custom_1602762711285{padding-top: 60px !important;padding-bottom: 30px !important;}”][vc_column_text]

Wskazuję, że przedstawiane przez mnie na blogu treści, nie są poradą prawną. Z uwagi na zmiany przepisów prawnych jak i orzecznictwa, ich aktualność może ulegać zmianie. 

[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row]