Alimenty w Euro?

Wydaje się, że skoro mieszkamy w Polsce, to Sąd zasądza alimenty w złotych polskich. Ale czy tylko? Czy możliwe jest uzyskanie alimentów w Euro albo dolarach?

Alimenty czyli co?

Zgodnie z definicją z kodeksu rodzinnego i opiekuńczego, obowiązek alimentacyjny to obowiązek dostarczania środków utrzymania, a w miarę potrzeby także środków wychowania (art. 128 kodeksu rodzinnego i opiekuńczego). Mowa jest zatem o środkach. Co więcej obowiązujące przepisy kodeksu cywilnego, pozwalają na umówienie się przez strony w Polsce, w jakiej walucie spełnią świadczenie. Zatem strony mogą na przykład ustalić, że jeden rodzic będzie płacił na rzecz dziecka alimenty w wysokości 400 Euro (albo dolarach czy innej walucie). Można również zawrzeć ugodę o takiej treści (czyli porozumienie, które może być zatwierdzone przez Sąd, na żądanie stron). Co jednak gdy strony się nie porozumieją i sprawa trafi do Sądu?

Wolność Tomku w… swojej walucie.

Do czasu zmiany przepisów kodeksu cywilnego (i prawa dewizowego) w 2008 roku, kodeks cywilny mówił o zasadzie walutowości. Zasada ta ograniczała możliwość tworzenia zobowiązań pieniężnych w obcej walucie. Obecne przepisy, pozwalają już jednak żądać wykonania każdego zobowiązania (czyli w uproszczeniu – zapłacenia) w Euro, dolarach czy inne walucie. Chyba, że druga strona wykaże, że takie żądanie płacenia w obcej walucie jest sprzeczne z treścią zobowiązania, jego celem społeczno-gospodarczym, zasadami współżycia społecznego lub ustalonymi zwyczajami. Jeśli zatem nie wykaże – droga wolna 😊

Płać w tym, w czym zarabiasz.

Sąd ma zatem możliwość ustalenia obowiązku alimentacyjnego w innej niż złoty polski walucie. Oczywiście – na uzasadnione żądanie strony. Powyższe może mieć na przykład miejsce (i w takich sytuacjach zwykle ma), gdy jeden z rodziców mieszka i pracuje za granicą. I osiąga zarobki w innej walucie. W takiej sytuacji Sąd może i zdarza się, że zasądza alimenty w walucie. Przykładowo w tym wyroku, Sąd Rejonowy dla Wrocławia – Krzyków III Wydział Rodzinny i Nieletnich, podwyższył alimenty z kwoty po 670 Euro miesięcznie (ustalonej wcześniejszym wyrokiem), do kwoty po 750 Euro miesięcznie. W stanie faktycznym tej sprawy, matka z córką mieszkała w Polsce, zaś ojciec dziewczynki we Francji (i mieszkając tam, zarabiał w Euro). Jak wskazane zostało w wyroku, Sąd zasądził na rzecz małoletniej powódki alimenty w walucie obcej „uwzględniając aktualne stanowisko Sądu Najwyższego i zgodnie z zasadą wynikającą z art. 358 1 kodeksu cywilnego”.

Sąd nie jest związany stanowiskiem stron.

Warto jednak wiedzieć, że Sąd nie jest związany stanowiskiem stron. I mimo wniosku rodziców (albo żądania jednego z nich), może zasądzić alimenty w złotych polskich. Tak zrobił przykładowo Sąd w tym orzeczeniu. Pomimo bowiem, że strony wcześniej zawarły ugodę, w której ustaliły, że alimenty płacone będą w Euro, Sąd orzekając o alimentach (na skutek pozwu o obniżenie alimentów), zasądził alimenty w złotych polskich. Jak wskazał bowiem Sąd, nie jest związany ustaloną przez strony walutą zobowiązania. „W niniejszej sprawie zastosowanie znajduje art. 358 § 1 kc, który będąc odejściem od zasady walutowości – zezwala stronom na określenie waluty, w której zostanie spełnione świadczenie. Zatem możliwe jest na terenie Polski zawarcie zobowiązania wyrażonego w walucie obcej, co rodzice małoletniej uczynili zawierając ugodę w sprawie alimentów (…). W toku niniejszego procesu, Sąd jednak winien był określić zobowiązanie ojca wobec córki w walucie polskiej, gdyż jest to środek płatniczy obowiązujący w Polsce, a Sąd wyrokując w przedmiocie zmiany zobowiązania stron w zakresie alimentów nie jest związany ustaloną przez nie walutą zobowiązania”. Co jednak ważne, gdy rodzice zawierali ugodę, ojciec dziecka mieszkał i pracował w Belgii. W toku postępowania przed Sądem, od jakiegoś okresu mieszkał już w Polsce, do której na stałe powrócił. Zatem Sad uznał, że podstaw do płacenia alimentów w Euro – już nie było.

 

Wskazuję, że przedstawiane przez mnie na blogu treści, nie są poradą prawną. Z uwagi na zmiany przepisów prawnych jak i orzecznictwa, ich aktualność może ulegać zmianie. Jeśli masz problem podobny do opisanego przeze mnie i szukasz konkretnej porady prawnej, zapraszam do kontaktu z Kancelarią.